یکی از راه هایی که از گذشته دور تا به امروز بشر برای داشتن زندگی بهتر انتخاب کرده مهاجرت به سرزمینی غیر از سرزمین مادری بوده‌است. دلیل این کوچ اجباری یا به خاطر جنگ است یا قحطی. یا شرایط سخت زندگی است یا یافتن دنیای جدید. هرچه هست عامل پیوند دو فرهنگ و دو نگاه متفاوت است. گاهی حضور افراد مهاجر در سرزمین جدید فرهنگی نو را در آن دیار به وجود می‌آورد یا این‌که خود در فرهنگ بیگانه حل می‌شود.

در نهایت به همزیستی بین دو گروه منجر می‌شود. در این بین برگزاری برنامه‌های فرهنگی در مناسبت‌های مختلف بهانه خوبی است برای آشنایی و نزدیک شدن به زندگی دوستان جدید. و چه بهانه‌ای بهتر از شب یلدا و دور هم بودن.

در روز های پایانی پاییز و همزمان با روز جهانی مهاجران، ایستگاه متروی امام‌خمینی (ره) میزبان جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی افغان مقیم شهر تهران بود. ، گروهی از فعالان فرهنگی و هنری افغانستان با برپایی غرفه‌های متنوع فرهنگی در این ایستگاه به معرفی فرهنگ مردم کشور همسایه شرقی پرداختند.
در برنامه جشن یلدای مهربانی نمایشگاه عکس و کتاب با موضوع زندگی و فرهنگ کشور افغانستان، معرفی خدمات و دستاوردهای مهاجران مقیم، محصولات فرهنگی، صنایع دستی و پوشاک و هم چنین اجرایی موسیقی محلی در معرض تماشای مسافران مترو قرار گرفت.

در شب یلدا مسافران مترو مهمان دوستان افغان بودند.

 

یلدای مهربانی در متروی تهران