گذرگاه فرهنگی متروی خیام به موزه فرش تبدیل می شود.
مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران از اجرای طرح و راه اندازی موزه فرش در گذرگاه فرهنگی ایستگاه متروی خیام خبر داد. فرنوش نوبخت با اعلام این خبر گفت: در جلسه هم اندیشی که مابین شرکت بهره برداری متروی تهران، شهرداری منطقه ۱۲ و اتحادیه صنف فرش برگزار شد مقرر گردید گذرگاه فرهنگی ایستگاه متروی خیام به موزه فرش تبدیل شود. وی هدف از اجرای این طرح را پاسداشت میراث فرهنگی دانست و افزود: جهانیان از گذشته های دور مردم ایران زمین را با فرش و هنر قالی بافی می شناسند. هنری در آمیخته با خلاقیت، تلاش و شور و عشق، که مظهر تجلی فرهنگ مردم این خاک است و در طول تاریخ چون تاجی بر تارک فرهنگ و هنر ایران خودنمایی می کرده است. وی در ادامه گفت: چند سالی است که این هنر دیرینه و فروش آن رونق سابق خود را از دست داده است و این امر نیازمند باز معرفی این هنر ملی است. گذرگاه های فرهنگی مترو بستر مناسبی برای احیا و معرفی بخش مهمی از میراث فرهنگی است و به همین منظور در نشستی با حضور مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران، حق شناس رئیس کیمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران،محمد علی سعادتی شهردار منطقه ۱۲، سید مجتبی تقوی نژاد معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری متروی تهران و سید مجتبی عراقچی رئیس هیات مدیره اتحادیه فروشندگان فرش دستباف برگزار شد مقرر گردید تا از این ظرفیت بالقوه جهت معرفی و ارتقای شناخت شهروندان درباره هنر فرش و قالی بافی و هم چنین تبلیغات در این زمینه استفاده شود.
حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران نیز این طرح را فرصتی موفقیت آمیز در حوزه فرهنگی برای شرکت بهره برداری مترو، شهرداری و اتحادیه صنف فرش عنوان کرد و گفت: متروی تهران به عنوان بزرگترین سامانه حمل و نقل درون شهری زمینه مناسبی برای معرفی صنایع دستی و میراث فرهنگی فراهم می نماید.
سید مجتبی تقوی نژاد معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره شرکت بهره برداری متروی تهران نیز در این هم اندیشی با تاکید بر ظرفیت فرهنگی متروی تهران تصریح کرد: گذرگاه های فرهنگی مترو همواره آماده برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و اجتماعی است. با بررسی فضای موجود در ۱۲۷ ایستگاه فعال متروی تهران می توان از این ظرفیت برای ارائه خدمات فرهنگی، احیای صنایع دستی و معرفی هنرمندان به مسافران شهر زیرزمینی استفاده نمود.