برندگان مسابقه عکس و آثار چند رسانه‌ای “فرهنگ اقوام و مردم ایران”  در متروی تهران مشخص شدند.
نخستین مسابقه فرهنگی و هنری عکس و آثار چند رسانه‌ای (مولتی‌مدیا) “فرهنگ اقوام و مردم ایران” پس از بررسی آثار ارسال شده توسط هیأت داوران و معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

مدیر عامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران در خصوص اهداف برگزاری این مسابقه گفت: با توجه به حضور طیف گسترده و متنوعی از اقوام و فرهنگ‌های مختلف کشورمان، در مترو تصمیم گرفتیم تا از ظرفیت مناسب گذرگاه‌های فرهنگی مترو برای معرفی بیشتر فرهنگ و آداب و رسوم اقوام به شهروندان و مسافران استفاده کنیم.

به همین منظور در نظر گرفتیم تا از نگاه مسافران به معرفی فرهنگ و آداب رسوم مردم عزیز کشورمان بپردازیم.

علی عبدالله‌پور به حمایت شرکت بهره‌برداری متروی تهران از جامعه هنرمندان اشاره کرد و افزود:‌ این مسابقه زمینه مناسبی برای بروز خلاقیت و علاقمندان به هنر عکاسی و آثار چند رسانه‌ای است علاوه بر این گنجینه ارزشمندی از تصاویر و آثار چند رسانه‌ای را برای نمایش عمومی در اختیار خواهیم داشت که هم از طریق برپایی نمایشگاه‌ها و گالری‌های عکس در معرض تماشای مسافران قرار می‌گیرند و هم از طریق نمایشگرهای داخل قطار و ایستگاه‌های مترو به تماشا گذاشته خواهد شد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بسیاری از مردم از مترو به عنوان وسیله‌ای مطمئن، راحت و ارزان استفاده می‌کنند و این موقعیتی است که از مترو به عنوان فضای فرهنگی و پیام رسان استفاده کنیم.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران و رییس جشنواره مسابقه عکس و آثار چند رسانه‌ای “فرهنگ اقوام و مردم ایران” با اعلام این خبر گفت: به همت معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران و با مشارکت مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری و آژانس عکس تهران و بنا بر برنامه ریزی های صورت گرفته توسط شورای سیاست گذاری مسابقه که متشکل ازافشین شاهرودی( هنرمند عکاس)، اسماعیل عباسی (پژوهشگر عکاسی و مترجم)، دکتر ناصرفکوهی(انسان شناس ونظریه پرداز جامعه شناسی)، دکترجوادصفی نژاد(پژوهشگر، تاریخ شناس اقوام وعشایرایران)، امید محدث(معاون مرکزارتباطات واموربین الملل شهرداری تهران) و حسن غفاری(عکاس مردم نگار) بوده است،نخستین دوره این مسابقه برگزار گردید که پس از فراخوان سراسری در مجموع تعداد ۲۱۵۰ اثر  در دو بخش عکس و آثارچندرسانه‌ای به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. سید مجتبی تقوی‌نژاد افزود: از این تعداد، ۱۱۸ اثر در بخش عکس و ۷ اثر در بخش چند رسانه‌ای به بخش نهایی راه یافتند که در نهایت و با نظر هیأت داوران متشکل از فرهاد ورهام، امیرعلی جوادیان، مرتضی پورصمدی، فریدون قربانی و عبدالخالق طاهری ۸ اثر در بخش عکس و ۲ اثر در بخش چند رسانه‌ای به عنوان آثار برتر انتخاب و جوایزی شامل تندیس مسابقه، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۶۰ میلیون ریال برای بخش چند رسانه‌ای و ۵۰ میلیون ریال برای بخش عکس به برندگان اهدا گردید.
وی در خصوص چاپ آثار راه یافته درقالب کتاب مصور مسابقه و هم‌چنین نمایش آن در گذرگاه‌های فرهنگی مترو تصریح کرد: چاپ آثار برگزیده مسابقه در قالب کتاب و نمایش این آثار در فضای نگارخانه‌های عمومی ایستگاه‌های مترو باعث آشنایی همگان با جلوه‌های اصیل فرهنگی ایران شده وموجب اتحاد و همبستگی‌های قومی در سطح ملی می‌شود. نگهداری و حفظ عکس‌ها و آثار چند رسانه‌ای این مسابقه بدون شک اسناد تصویری مهم و معتبری نیز برای مطالعات اجتماعی و مردم‌شناختی ایران در آینده خواهد بود.
تقوی‌نژاد خاطر نشان کرد: به دلیل شرایط بحرانی بیماری کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از برگزاری مراسم اختتامیه خودداری به عمل آمد  و جوایز برندگان در اولین فرصت ارسال می‌شود.
حسن غفاری، دبیر نخستین مسابقه عکس و آثار چند رسانه‌ای “فرهنگ اقوام و مردم ایران”  در متروی تهران نیز با اعلام نفرات برگزیده گفت: در بخش عکس آقایان احمد تاجی، محمد قائدی، اسحاق آقایی،سعید قاسمی، امیر عنایتی و اصغر بشارتی و خانم‌ها ژاله بهرامی، عرفانه سعیدیان و در بخش چنر رسانه‌ای نیز آقایان محمدرضا دهستانی و محسن کابلی به عنوان نفرات برتر این مسابقه انتخاب شدند. وی به بیانیه پایانی هیأت داوران اشاره کرد و افزود: هیأت داوران وظیفه انتخاب و داوری آثار را به عهده داشتند که به دلیل تعداد فراوان آثار ارسالی به دبیرخانه مسابقه انتخاب آثار برتر کار دشواری بود. در تعدادی از عکس‌های رسیده، نوعی از چیدمان آزاردهنده وجود داشت، اضافه کردن اشیاء، قرار دادن انسان ها در موقعیت و مکان هایی که هیچ منطقی برای حضور آن ها وجود نداشت به عکس و هم به مضمون لطمه جدی زده بود.
شاید ورود دوربین دیجیتال، نوعی از هیجان، عجله و کثرت در عکس زیاد گرفتن از یک موضوع باعث عدم وقت به جزئیات، نور، جغرافیا و سایر عواملی تشکیل دهنده تصویر بشود. وی خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم، برای تنومند کردن تخیل نیاز به مطالعه، خوب دیدن، کمک گرفتن از سایر دانش‌ها، خواندن شعر، دیدن نقاشی، توجه به جزئیات، تمرکز و داشتن اطلاعات قبلی راجع به برخی سوژه‌ها و آئین‌ها رهگشا باشد.