کلیپ مراسم آیین اختتامیه

جشنواره انیمیشن های یک دقیقه ای مترو ” مترومیشن” از تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۹۹ شروع به فعالیت کرد و تا ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹ ادامه داشت. با توجه به درخواست های مکرر شرکت کنندگان در جشنواره مهلت جشنواره تا ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ تمدید شد.
این جشنواره با مشارکت معاونت امور فرهنگی و اجتماعی مترو تهران و مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران برگزار گردید.

محمد جواد حق شناس عضو شورای شهر اسلامی تهران عصر سه شنبه در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره انیمیشن یک دقیقه ای در شرکت بهره برداری مترو تهران
:افزود
وقتی از انیمشین یک دقیقه صحبت می شود توجه به عنصر زمان مهم تر می شود و ما باید یاد بگیریم در یک دقیقه پیام خود را برسانیم

به گفته وی، در این جشنواره ۷۹ اثر از هنرمندان کشور در حوزه های کودکان کار، کرونا، زنان، دستفروشان، رعایت پروتکل های بهداشتی و… به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از مدیریت و معاونت فرهنگی و اجتماعی شرکت مترو و مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران به خاطر این خلافیت و نگاه ویژه به موضوع فرهنگ و شناسایی مشکلات در ناوگان مترو سپاسگزارم.
رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران نیز در این مراسم گفت: از سال گذشته تصمیم گرفتیم برلی تولید محتوا در مباحث شهر و مشارکت شهروندان از خلاقیت استفاده کنیم که در این جشنواره هنرمندان با موضوعات کلیدی با زبان هنر مباحث را بشکافند.

غلامحسین محمدی افزود: جشنواره شهر هوشمند که به همت سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران برگزار شد و همچنین جشنواره شهر دوستدار کودک و زنان و معلولین از دیگر جشنواره هایی بود که در کلانشهر تهران برگزار و به نتایج خوبی دست یافتیم.

وی ادامه داد: اولین جشنواره انیمیشن یک دقیقه ای با نام مترومیشن دیگر جشنواره ای بود که با زبان هنر مشکلات ناوگان مترو شناسایی شد و هنرمندان انیمیشن های یک دقیقه ای با موضوعات کرونا، کودکان، زنان، دستفروشان و معلولین خلق کردند.
همچنین مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه نیز در این مراسم گفت:
شرکت بهره برداری مترو تهران برای نخستین بار اقدام به برگزاری جشنواره انیمیشن با محوریت مترو یا همان (مترومیشن) در راستای حمایت از هنرمندان این عرصه و ایجاد زمینه برای بروز خلاقیت در بین علاقمندان به هنرانیمیشن کرد که این جشنواره با همکاری و مشارکت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در سطح کشوری با موضوعات مترو، اخلاق و آموزش شهروندی، مترو و بانوان، مترو و کودکان، مترو و دستفروشان و مترو و فضای مجازی و همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا بخش ویژه ای هم با عنوان مترو و رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشت که برگزار شد.

به گفته وی، هدف از برگزاری این جشنواره شناسایی استعداهای خلاق در زمینه ساخت انیمیشن و به تبع آن ایجاد فضای متفاوت در مترو تهران با استفاده از هنر انیمیشن و ترویج فرهنگ استفاده صحیح از مترو و آموزش شهروندی به زبان تصاویرمتحرک است چرا که انیمیشن و تصاویر متحرک یکی از بهترین ابزارها برای انتقال مفاهیم فرهنگی و آموزشی است که طیف مختلف سنی از آن استقبال می‌کنند، ضمن اینکه بسیاری از سازمان‌ها برای انتقال پیام فرهنگی خود از این ابزار استفاده می‌کنند.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران خاطرنشان کرد: جشنواره مترو میشن این فرصت را ایجاد کرده تا علاوه بر بروز استعدادهای خلاق در این زمینه هنری، آثار هنرمندان با استفاده از ظرفیت های موجود در مترو از طریق نمایشگرهای قطارها و سکوهای ایستگاه های مترو و هم‌چنین فضای مجازی در اختیار مسافران و علاقمندان این هنر قرار بگیرد که امروز از ۷۹ اثر ارسال شده که توسط کمیته داوان مورد ارزیابی قرار گرفتند به سه اثر برگزیده و دو اثر در بخش ویژه، جایزه نقدی، تندیس جشنواره و لوح تقدیر اهدا می‌شود و همچنین از هفت اثر از آثار ارسال شده نیز تقدیر به عمل می‌آید.

وی تاکید کرد: امیدواریم این جشنواره آغازی باشد برای برگزاری جشنواره های هنری و فرهنگی دیگر به منظور حمایت از هنرمندان و استفاده از ابزار هنربرای انتقال مفاهیم آموزشی و ضروری است این جشنواره همه ساله تکرار شود.

همچنین معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه نیز گفت: این جشنواره ۲۰ آبان ماه تا ۲۰ دی ماه به مدت دو ماه برگزار شد و در مجموع ۷۹ اثر از استان های مختلف به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

سید مجتبی تقوی‌نژاد افزود: در طول سال‌هایی که سامانه حمل و نقل مترو تهران در حال ارائه خدمت به شهروندان بوده، معضلات اجتماعی و فرهنگی متعددی شناسایی و مورد بررسی قرار گرفت که در این خصوص برنامه‌های متنوعی با هدف افزایش آگاهی مسافران در قالب‌های مختلف در سطح ایستگاه‌های مترو برگزار شد.

به گفته وی، انیمیشن به‌عنوان یک اثر هنری قالبی مناسب برای انتقال مفاهیم فرهنگی، آموزشی و اجتماعی است و امروزه علاوه بر قدرت فراگیر و تنوع پرداخت موضوع در این زمینه مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

تقوی نژاد تاکید کرد:‌ برگزاری این جشنواره زمینه بروز و ظهور استعدادهای خلاق در این عرصه هنری است به همین منظور نخستین جشنواره انیمیشن یک دقیقه‌ای مترو با استفاده از ظرفیت و خلاقیت هنرمندان این عرصه برگزار شد و همچنین نمایشگرهای موجود در ایستگاه‌های مترو تهران و قطارها فضای مناسبی برای انتشار و پخش این آثار است.

در پایان مراسم آثار برتر این جشنواره از شهرهای تهران، سمنان، لردستان و زنجان معرفی شد.