مترو رنگ و بوی ایثار و شهادت می‌گیرد

معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران از اجرای ویژه برنامه‌های هفته دفاع مقدس خبر داد.
احسان بیسادی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: به منظور پاسداشت هشت سال حماسه و دلاوری مردان و زنان این مرز و بوم و با هدف ترویج فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس ویژه برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در ایستگاه‌های منتخب متروی تهران برگزار می‌شود.
وی در تشریح این برنامه‌ها افزود: موضوع و محوریت اصلی این ویژه برنامه حضور و نقش زنان در سال های دفاع مقدس می باشد به همین منظور فضای ایستگاه‌های متروی تهران و گذرگاه‌های فرهنگی به تناسب این موضوع و این ایام فضا سازی بصری می شوند. از این‌رو دو نمایشگاه عکس و پوستر با عنوان “ایستاده در باد” و “دفاع مقدس و زنان” به نقش زنان و مادران در روزهای دفاع مقدس می پردازد. نمایشگاه‌های عکس و پوستر “گنج جنگ”، “معرفی باغ موزه دفاع مقدس”، “چشمه آفتاب”، “چهل چراغ” و هم چنین نمایشگاه اینفوگرافی “جنگ” با موضوع معرفی عملیات‌های انجام شده در طول دفاع مقدس و شخصیت‌های مهم و تأثیرگذار در آن در ایستگاه‌های تجریش، شادمان، نبرد، ابن سینا، پیروزی، ارم سبز، فرهنگسرا، سرسبز، تهرانپارس، میدان حضرت ولی‌عصر(عج)، میدان انقلاب اسلامی و مصلی امام خمینی (ره) در معرض نگاه مسافران متروی تهران قرار می‌گیرد.
هم‌چنین محتوای کتیبه‌های فرهنگی “با نوای کاروان ۲” شامل صوت فرماندهان جنگ، سرودها و قطعات حماسی دوران دفاع مقدس و سخنان شهید سید مرتضی آوینی که بر روی سکوی ایستگاه‌های منتخب نصب شده است با استفاده از برنامه بارکد خوان گوشی همراه در اختیار مسافران مترو قرار می‌گیرد. در بخش دیگر فضاسازی ایستگاه‌های مترو کتیبه‌های فرهنگی با محوریت و موضوع نقش مادران و همسران شهدای دفاع مقدس طراحی و مورد بازدید مسافران شهر زیرزمینی قرار می‌گیرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری در ادامه تصریح کرد: با مشارکت باغ موزه دفاع مقدس نیز برنامه‌های متنوعی با موضوع هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود که برخی از برنامه ها به این شرح می‌باشد ، رونمایی از سردیس سردار پرافتخار خیبر شهید همت در ایستگاه متروی شهید همت، گالری موزه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فضاسازی ایستگاهی، اجرای سرود و همخوانی، ‌برپایی گالری موزه شهدای مدافع حرم و برپایی کلاس جنگ، گالری عکس نقش مقام معظم رهبری در دفاع مقدس و فضاسازی خاطره انگیز این دوران در ایستگاه‌های شهید همت و شهید حقانی، رونمایی از دیوارنگاره دفاع مقدس در محوطه بیرونی ایستگاه شهید حقانی.
بیسادی به تولیدات سمعی و بصری در مترو اشاره کرد و افزود: در این بخش نیز کلیپ های کوتاه در قالب موشن گرافی و با موضوع نقش زنان در دفاع مقدس به نمایش گذاشته می‌شود که از آن جمله می‌توان به معرفی نخستین شهید زن در دفاع مقدس، حضور فعال زنان در پشتیبانی و خط مقدم جبهه‌های نبرد حق علیه باطل و نیز ایستادگی و مقاومت زنان آزاده در دوران اسارت اشاره نمود. عناوین دیگری که به صورت موشن گرافی از طریق نمایشگرهای قطارها و سکوها به نمایش گذاشته می شود عبارت است از “ما قوی هستیم”، “گرامیداشت هفته دفاع مقدس”، “ارتش” و “ما توانستیم” روزهای شور و حماسه هشت سال دفاع مقدس را به تصویر می‌کشند. هم‌چنین با تولید محتوای صوتی ویژه برنامه‌های هفته دفاع مقدس رادیو مترو در کلیه ایستگاه‌ها پخش می‌شوند.
وی در ادامه گفت: با مشارکت دانشگاه امام علی (ع) برنامه روایتگری، فضاسازی محیطی و توزیع اقلام فرهنگی با موضوع وصیت‌نامه شهدای دفاع مقدس در ایستگاه متروی امام علی (ع) برگزار می‌شود. هم‌چنین اجرای نمایش با موضوع دفاع مقدس در ایستگاه‌های دروازه دولت و میدان حضرت ولی‌عصر (عج) با مشارکت فرهنگسرای مترو، اجرای نمایش و هم‌خوانی در ایستگاه تجریش با همکاری معاونت اجتماعی شهرداری منطقه یک تهران، برپایی کارگاه مشاوره حقوقی “یاوران عدالت” با مشارکت معاونت فرهنگی دادگستری استان تهران در ایستگاه‌های امام خمینی (ره)، میدان آزادی، تئاترشهر، دروازه شمیران، ارم سبز، تهرانپارس و میدان حضرت ولی‌عصر (عج) و برپایی نمایشگاه کتاب و ماکت دفاع مقدس با همکاری و مشارکت شهرداری منطقه ۱۴ در ایستگاه بعثت از دیگر برنامه های هفته دفاع مقدس در متروی تهران می باشد.
احسان بیسادی به ویژه برنامه “حسینیان عصر خمینی” اشاره کرد و افزود: به منظور گرامیداشت یاد و نام شهدای هشت سال دفاع مقدس، تمثال شهدای منتخب مناطق بیست و دو گانه شهر تهران در ایستگاه‌های مترو در هر منطقه به نمایش گذاشته می شود.